Workshop – regeneratívne poľnohospodárstvo (marec 2024)

Workshop – regeneratívne poľnohospodárstvo (marec 2024)

V polovici marca sme sa zúčastnili odborného podujatia s názvom Workshop – regeneratívne poľnohospodárstvo, ktoré sa konalo v reprezentatívnych priestoroch kaštieľa v Oponiciach – Chateau Appony. Podujatie konané v rámci projektu zastrešovaného Európskym inovačným a technologickým inštitútom (EIT FOOD) poskytlo užitočné školenie s množstvom nových poznatkov a skúseností  pre farmárov a záujemcov o regeneratívne poľnohospodárstvo. 

EIT Food založil Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT). Buduje inkluzívne a inovatívne spoločenstvo rôznych partnerov v potravinárskom priemysle s cieľom podnietiť inovácie a podnikanie v celej Európe. Jedným z jeho projektov je EIT FOOD „Revolúcia v regeneratívnom poľnohospodárstve“, do ktorého je na Slovensku zapojených 18 fariem. Od roku 2022 sa obdobných podujatí a workshopov k regeneratívnemu poľnohospodárstvu zúčastnilo viac ako 100 poľnohospodárov.

Aprílový workshop v Oponiciach sa konal dva dni. Prvý deň prebiehal priamo v kaštieli v Oponiciach, kde odzneli prezentácie praktických skúseností a nových technológií uplatniteľných v tomto systéme hospodárenia. Účastníkov workshopu privítal Jurij Petrovič zo spoločnosti JTZE Slovensko, ktorá projekt zastrešuje. V prvej prezentácii sa Ing. Tomáš Baran zameral na komplexný pohľad na regeneratívne poľnohospodárstvo, jeho princípy, výzvy a trendy. Ďalšími prednášajúcimi boli Ing. Tomáš Jusko z PD Paňovce a Ing. Ľuboš Bajtoš z PD „Čingov“ Smižany, ktorí sa s prítomnými poslucháčmi podelili o svoje skúsenosti s uplatňovaním princípov regeneratívneho poľnohospodárstva vo svojich podnikoch.

Ing. Rostislav Mátl z DVP Agro, a.s. sa vo svojom vystúpení venoval predovšetkým ekonomickým aspektom tohto typu hospodárenia na pôde. Skúsenosti z regeneratívnej pastvy dobytka prezentoval Pavol Borko, SHR z Michaloviec. 

Druhý blok prvého dňa patril vedeckej časti, kedy vystúpil RNDr. Roman Hobza, PhD. s príspevkom na tému súčasné možnosti monitoringu mikrobiómu v pôde prostredníctvom metagenomických techník. Ing. Peter Hozlár, PhD. z VŠS Vígľaš-Pstruša priblížil proces šľachtenia nových odrôd a ich výber pre potreby regeneratívneho poľnohospodárstva. Ing. Ivana Vidová zo spoločnosti Agricon, s.r.o. sa zamerala na monitoring pôd a precízne hnojenie.  Možnosť tvorby aplikačných máp a lokálnej aplikácie prípravkov na ochranu rastlín predstavil Mgr. Adam Drozd zo spoločnosti SkyMaps, s.r.o. 

Praktická časť workshopu s ukážkami regeneratívnych postupov prebiehala na poliach poľnohospodárskeho podniku spoločnosti Imrišek, s.r.o. 

Viac informácií a videozáznamy z niektorých prednášok môžete nájsť na nižšie uvedených internetových linkoch. 

 

Príhovory prednášajúcich:

O podujatí: https://www.youtube.com/watch?v=9luwyZbTc_c&t=192s

Ďaľšie články

Švábovská kapusta

Spoločnosť TatraKap, s.r.o. sa venuje pestovaniu kapusty pod Tatrami od roku 1992. Od roku 2006 začala vyrábať aj kvasenú kapustu, ktorú spracováva tradičnou metódou kvasenia bez chemického konzervovania z kapusty…
Menu