V Kolíňanoch sa uskutočnil Poľný deň udržateľného poľnohospodárstva

V Kolíňanoch sa uskutočnil Poľný deň udržateľného poľnohospodárstva

Nadácia Ekopolis  v spolupráci s SPU Nitra a za podpory Nestlé Slovensko zorganizovala 19. júna 2024 vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, s.r.o. – Kolíňany Poľný deň udržateľného poľnohospodárstva. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia univerzity, odborná verejnosť i zástupcovia z radov poľnohospodárov.


V úvode sa účastníkom prihovoril prorektor SPU Nitra profesor Pavol Findura, ktorý spolu s Jakubom Mankoveckým z Ústavu záhradníctva SPU Nitra privítali účastníkov na pôde Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku (VPP SPU). Následne si prevzali od Daniela Ácsa z Bioeconomy cluster certifikát o tom, že VPP SPU je súčasťou Európskej siete demonštračných fariem.

 

 

Profesor Vladimír Šimanský z Ústavu agronomických vied Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU sa venoval vo svojej prednáške téme udržateľného poľnohospodárstva a priblížil základné poznatky o pôde. Pokračoval Ľubomír Marhavý zo spoločnosti Biopratex s prednáškou o praktických aspektoch regeneratívneho poľnohospodárstva. Odborný seminár uzavrel Martin Gálik z Nadácie Ekopolis. Predstavil aktivity nadácie, pričom sa venoval hlavne trom programom zameraným na agrolesníctvo a regeneratívne poľnohospodárstvo. Zvlášť vyzdvihol program a rovnomennú platformu Pre pôdu (www.prepodu), do ktorej sa môžu zapojiť farmári a všetky organizácie zaujímajúce sa o oblasť regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva.

„Teším sa, že do Kolíňan si na toto odborné podujatie našli cestu farmári a odborníci z viacerých inštitúcií, ktorí sa zaujímajú o regeneratívne poľnohospodárstvo a agrolesníctvo. Okrem vedcov z SPU Nitra tu boli zastúpené organizácie ako Národné lesnícke centrum, Slovenská akadémia vied, ÚKSUP, ale prišli aj pracovníci Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorí sa podieľajú na tvorbe legislatívy a podporných schémach. Pre mňa osobne bolo užitočné mať príležitosť s nimi konzultovať jednotlivé praktické aspekty a tak posúvať rozvoj agrolesníctva a regeneratívneho poľnohospodárstva správnym smerom,“ uvádza Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.

 

V druhej časti podujatia nasledovala exkurzia s odborným výkladom na 2 poliach VPP SPU Kolíňany, ktoré boli obhospodarované v NO-TILL režime s priamym výsevom sóje a pšenice. „Prínosný bol aj odborný komentár priamo v porastoch sóje a pšenice, ktoré boli vysiate NO  TILL technológiou. Hoci neboli zakladané v optimálnych podmienkach, vyzerali veľmi dobre s predpokladom porovnateľných úrod dosahovaných v konvenčnom pestovaní. Už teraz sa teším na obdobné odborné podujatie v Arboréte Mlyňany, plánované na jeseň tohto roku, kde Nadácia Ekopolis predstaví spolu so SAV pokusné plochy a svoju novú NO TILL sejačku. Tú si budú farmári neskôr môcť výhodne požičať a vyskúšať na svojich pozemkoch,“ dopĺňa Martin Gálik.

 

Prezentácie:

 

Foto: archív Nadácie Ekopolis, Lujza Záhoráková (Kancelária komunikácie a práce s verejnosťou, SPU)

Ďaľšie články

Švábovská kapusta

Spoločnosť TatraKap, s.r.o. sa venuje pestovaniu kapusty pod Tatrami od roku 1992. Od roku 2006 začala vyrábať aj kvasenú kapustu, ktorú spracováva tradičnou metódou kvasenia bez chemického konzervovania z kapusty…
Menu